Zoznámte sa s architektom „nových Košíc“.

Na základe architektonického návrhu Andreja Rodziňáka postaví košická firma Lago development polyfunkčný objekt.

Košice sú plné sviežich nápadov na nové stavby. Obchodné centrá, administratívne budovy, no ide najmä o bytové komplexy. Mnohé z nich sú nápadmi jedného človeka. Andrej Rodziňák je právom nazývaný architekt „nových Košíc“.

Hovorí sa, že ste navrhli „nové Košice“. Architektom ktorých novostavieb v našom meste ste?
Áno, v Košiciach je nebývalý developerský a stavebný boom a som autorom niekoľkých aj práve realizovaných stavieb. Napríklad projekty bytových domov (BD) ako Šafránová záhrada  2 pri Kulturparku, BD Kmeťová, BD SKYONE na Komenského, BD Herberia za Steel arénou, administratívna budova pri Auparku DUETT alebo aktuálne projekty bytového domu Casa Callas v Suchej doline a LAGO na Sídlisku Nad jazerom. Zväčša sú to stavby bytových a rodinných domov alebo administratívne budovy, no nevyhýbam sa ani interiérovým návrhom, najmä reštaurácií, kaviarní či krčiem. Ide napríklad o sieť Olive alebo Andiamo.

Andrej Rodziňák
Andrej Rodziňák / foto: ar

 

Dá sa na základe vašich stavieb zhodnotiť, aké sú trendy v architektúre nových bytových komplexov?
Samozrejme. Aj v tomto odvetví stúpa kvalita architektonických návrhov, použitých materiálov a technických riešení. Zvyšuje sa dôraz na akustické a teplo-technické parametre stavieb. Trendom je čo najviac stavby odlíšiť od panelákovej výstavby, a to napríklad rozmernejšími balkónmi a terasami či ich systémovým zazelenením. Veľký dôraz sa kladie na sadové upravy okolia bytových domov, investuje sa do detských ihrísk atď.

Čo je v rámci nových bytov štandardom a čo už nadštandardom?
Bežné je už podlahové kúrenie a okná sú hliníkové z izolačných trojskiel. Začína sa klásť dôraz na smart riešenia v oblasti slaboprúdových rozvodov v dome. Byty sa snažia vyzerať priestrannejšie. Pri menších výmerách sa to docieli väčšími presklenými plochami a spájaním kuchýň s obývačkami. Dizajn domu musí byť zaujímavý, príjemný či honosný. Pomaly každý projekt sa pýši názvom rezidencia. Bytový dom a jeho byty proste musia zaujať klienta či už dizajnom alebo cenou. Normy sú prísnejšie aj čo sa týka statickej dopravy, preto nové stavby majú dostatočný počet parkovacích miest v porovnaní s bytmi v starých urbanistických štruktúrach mesta.

Ako sa podľa vás zmenila architektúra bytov za posledné roky?
Myslím, že Košičania vidia, ako sa mesto dáva dokopy. Pomaly niet starej ošarpanej budovy, rekonštruujú sa staré obchodné centrá a stavia sa skoro všade, niekedy s úspešným a niekedy s menej úspešným výsledkom. Pociťujem však zo strany mesta nedostatok férovej regulácie. Územný plán mesta je veľmi zoširoka koncipovaný a nám, architektom, niekedy nie je jasné, čo je limit a čo odporúčanie mesta.  

Vašimi aktuálnymi projektmi sú LAGO a Casa Callas. Čo občan môže očakávať od jednej a druhej stavby v rámci občianskej vybavenosti či istého luxusu? 
Sú to dve stavby na opačných koncoch mesta, Sídlisko Nad jazerom a Suchá dolina. Líšia sa nielen prostredím, v ktorom sú osadené, ale aj svojou mierkou – 100, resp. 14 bytov.

Rezidencia LAGO ponúka lepšie bývanie obyvateľom Sídliska Nad jazerom v tichšom prostredí na konci sídliska v dotyku s oddychovou zónou rieky Hornád. Zahŕňa byty s veľkými presklenými stenami či terasy s rozmernými kvetináčmi. Casa Callas je skôr pre náročnejších klientov, ktorí chcú bývať v „dedinskom“ prostredí košickej Suchej doliny. Je to komornejší a luxusnejší terasový bytový komplex s väčšími výmerami. Oba projekty ponúkajú dynamickú súdobú architektúru so všetkými aktuálnymi technickými riešeniami. Verím, že prinesú veľa spokojných klientov.

Kde čerpáte nápady pre navrhovanie svojich projektov?
Na Googli a Pintereste. (smiech)

 

Aj domácnosť má svoje IQ
„Smart home“ je často opakované slovné spojenie. Poskytuje komfort riadenia domácnosti cez jednoduché bezdrôtové rozhranie. Skrátka, svoj inteligentný byt môžete ovládať odkiaľkoľvek. Stačí mať mobil alebo tablet. Inteligentná domácnosť sa prispôsobí vašim potrebám a zvykom. Osvetlenie zmeníte podľa atmosféry. Navodiť môžete napríklad romantiku vo dvojici či pokoj pre oddych pri filme alebo obľúbenej knihe. Môžete určiť časové intervaly, v ktorých sa svetlá zažnú, alebo skúsiť pohybové senzory.  Takto pokrokovo sa zabezpečíte aj proti vlámaniu, vytopeniu či požiaru. Slovo „istota“ je tu na správnom mieste. Váš byt bude schopný spustiť sirénu a zaslať vám notifikáciu. Bude snímať prítomnosť vody či dymu, teploty alebo dokonca vlhkosti. Kamerový systém je jeho samozrejmým vybavením. Takýto servis bude dostupný napríklad pre obyvateľov projektu LAGO na Sídlisku Nad jazerom.

 

Nadštandardné bývanie v Suchej doline

Ďalším z aktuálnych projektov architekta „nových Košíc“ je rezidencia Casa Callas. Tá  so sebou prináša vysnívané bývanie. Suchá dolina je miestom obklopeným prírodou a zároveň mestským životným štýlom. Projekt obsahuje 14 terasových bytov. 

Postavené sú vo vysokom štandarde kvality stavby i použitých materiálov. Ponúkajú zateplenie minerálnou vlnou, podlahové vykurovanie, sadrové omietky, anhydridové podlahy a tepelno-izolačné okná. 

Tieto obytné priestory očaria rozľahlými terasami s výhľadom na krásnu prírodu. Suchá dolina je lokalitou s výbornou dostupnosťou do centra mesta, avšak bez častých dopravných kolízií. Toto bývanie je vhodné tiež pre ľudí obľubujúcich šport a relax. V blízkosti nájdete Čermeľské údolie, Jahodnú, Kavečany, Alpinku či Aničku.

vizualizácia: cc
vizualizácia: cc

vizualizácia: cc
vizualizácia: cc


Aj v meste môžete bývať vedľa rieky, lesa a jazera

Na základe architektonického návrhu Andreja Rodziňáka postaví košická firma Lago development polyfunkčný objekt na mieste bývalej materskej školy na Galaktickej ulici Sídliska Nad jazerom. Stavba má celkovú výmeru osemtisíc metrov štvorcových. Práce by sa mali skončiť v roku 2019. Rezidencia LAGO je situovaná v skutočne príťažlivej časti nášho mesta. Dotyk s prírodou a relax pri jazere milujú mnohí, a to nielen v lete. Sídlisko je okrem toho vybavené nákupnými centrami, základnými i strednými školami, škôlkami a poskytuje rôzne druhy služieb. Tento projekt zahŕňa aj detské ihrisko či rekreačnú zónu s lavičkami a zeleňou. A čo vnútri? Byty, polyfunkčné priestory a niekoľko vymožeností 21. storočia, ktoré sú dnes už štandardom väčšiny novostavieb. Projekt počíta aj s vybudovaním 92 vnútorných parkovacích miest a 49 vonkajších.

vizualizácia: id
vizualizácia: id

 

vizualizácia: id
vizualizácia: id

 

KOŠICE: DNES
Autor: office@kosicednes.sk
zdroj: kosicednes.sk

Predajné miesto

CASSOVIA RESIDENCES
Kováčska 17
040 01 Košice

 

    +421 911 847 022
     info@rezidencialago.sk

Všetky údaje v textovej i obrazovej forme, rovnako ako akékoľvek ďalšie informácie uvedené na tejto webovej stránke, sú ilustračné, nezáväzné a majú informatívny charakter.

Spoločnosť LaGO development s.r.o. si kedykoľvek vyhradzuje právo na ich zmenu. Informácie uvedené na tejto stránke nie sú podkladom pre uzavretie zmluvy v zmysle zákona č. 40/1964 Občianský zákonník. Aktuálne a záväzné informácie sú na vyžiadanie k dispozícii výhradne na predajnom mieste.

Copyright 2017 LAGO - MODERNÉ BÝVANIE NAD JAZEROM